YAKIN ÇEVRE


Denizli, termal ve sağlık turizminin yanı sıra, bulunduğu bölge, iklim ve ticaret geçmişi dolayısı ile bir bütün olarak pek çok turizm çeşidi ile entegre bir tatil imkanı sunmaktadır.


Antik Kentler & Kültür Turizmi

Denizli ve çevresinde 19 adet antik kent bulunmakta olup, en önemlileri Hierapolis (Pamukkale), Laodikeia ve Tripolis’tir.

Hierapolis: UNESCO Dünya Mirası Pamukkale’nin hemen üstünde kurulu olan Hierapolis, M.Ö 2. Yüzyıl başlarında kurulmuş olup, barındırdığı birçok tapınak ve dinsel yapı nedeni ile Kutsal Şehir olarak adlandırılmaktadır. Kent hem Roma, hem de Bizans döneminde çok önemli bir kent olarak varlığını sürdürmüştür. Hierapolis aynı zamanda önemli Hristiyanlık merkezlerinden olup, Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Philip’in öldürüldüğü yer olarak tarihe geçmiştir. Kentin önemli anıtları arasında ana cadde Frontinus Caddesi, Anadolu’nun en büyük ticaret merkezlerinden biri olan Agora, Gymnasium, Apollon Kutsal Alanı, Antik Tiyatro ve Antik Havuz yer almaktadır.

Laodikeia: Anadolu’da bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olan Laodikeia’nın tarihi, M.Ö 5500 yılına kadar uzanmaktadır. Antik dönemde büyük bir ticaret merkezi haline gelmiş olup, ilk yedi kiliseden birini bulunduran kent, Hristiyanlık için de en önemli hac merkezlerinden biridir. Laodikeia aynı zamanda Anadolu’nun en büyük antik tiyatrolarından biri olan 8000 kişi kapasiteli Batı Tiyatrosu’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Tripolis: Laodikeia ile benzer dönemlerde kurulmuş olan Tripolis, Batı Ege’nin ticaret yollarının kesişim noktasında yer almaktadır. Özellikle Roma döneminde çok zengin bir kent haline gelmiştir.

Detaylı bilgi: https://denizli.ktb.gov.tr/TR-211741/antik-kentler.html

Kış Turizmi

Denizli Kayak Merkezi: Ege’nin en büyük kayak merkezi olan Denizli kayak merkezi, az sisli ve az rüzgar alması nedeniyle avantajlı, her ziyaretçinin kayak yapabileceği coğrafi bir konumda, topoğrafi yapısı çok güzel, kar türü ve tutma özelliği çok iyi bir yapıya sahiptir.

Spor Turizmi

Yamaç Paraşütü: Honaz Dağı, Çökelez Dağı, Bozdağ, Çameli Yaylacık Dağı ve Pamukkale Örenyeri’nde yamaç paraşütü yapılabilmektedir.

Bisiklet Turları: Honaz Dağı Milli Parkı, Beyağaç Kartal Gölü, Güney Şelalesi, Çal Ağlayan Kaya Şelalesinde bisiklet turları yapılabilmektedir.

Trekking: Honaz Dağı, Beyağaç Kartal Gölü tabiatı koruma alanı, Karcıdağı, Babadağ, Bozdağ, Çamlık parkı alanlarında trekking yapılabilmektedir.

Kano-rafting: Dalaman Çayı, Büyük Menderes’in Bekilli ve Çal ilçesi sınırları içerisindeki büyük kanyonlarda kano-rafting yapılabilmektedir.

Alışveriş Turizmi

Geçmişten günümüze büyük bir tekstil merkezi olan Denizli’de, il merkezi Tarihi Kaleiçi Çarşısı ve Babadağlılar Çarşısında havludan el işlemesi bakır kaplara kadar her zevke hitap eden ürün bulmak mümkündür.

Aynı zamanda Serinhisar İlçesinde Testi ve Bardak Yapımcılığı ve 5000 yıllık el imalatı cam ev eşyası geleneğini sürdüren Denizli Cam'ın atölye mağazaları kentimize gelen misafirlerimize farklı alışveriş deneyimleri sunmaktadır.

Yeme – içme turizmi açısından pek çok farklı deneyim imkanı sunan Denizli, özellikle Denizli Kebabı ve Hacı Şerif helvaları ile meşhurdur. Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli bağ ve şarapçılık merkezlerinden olan Güney ve çevre ilçelerde şarap ve bağ turizmi ile Serinhisar İlçesinde leblebi üretimi yapılmaktadır.

Doğa Turizmi

Çivril Işıklı Gölü: Çivril’e bağlı Işıklı Gölü, hem su kuşlarının üreme alanı, hem bir balık çiftliği, hem sulama alanında kullanılan bir tatlı su kaynağıdır.

Honaz Dağı Milli Parkı: Ege Bölgesi’nin en yüksek noktası ve zengin bir ekosisteme sahip ormanlık alandır.

Çamlık Parkı: Denizli merkezde olup, içerisinde büfe, otopark, çocuk oyun alanı, çeşme, tuvalet, yağmur barınağı, gölet, hayvanat bahçesi, ankesörlü telefon, koşu ve yürüyüş parkuru, piknik alanları ve paintball sahası yer almaktadır.

Ağlayan Kaya Şelalesi: 30 metre yükseklikten akan şelale suları, doğanın Denizli’ye sunduğu en güzel armağanlardan biridir. 
Güney Şelalesi: Kireçli bir yapıya sahip olan Güney Şelalesi suları, şelale yatağında kalker basamaklar ve çeşitli oluşumlar meydana getirerek görülmeye değer bir manzara sunmaktadır. 

Kaklık Mağarası: Büyük bir yer altı deresinin oluşturduğu yer altı boşluğunun tavanının çökmesi ile oluşan mağarada, bol miktarda termal su bulunmakta.

Keloğlan Mağarası: İçerisinde; sarkıt, dikit, sütün, makarna sarkıtı, örtü damla taşları yer almakta.

Denizli Teleferik Merkezi ve Bağbaşı Yaylası: Kış mevsimi ile birlikte beyaza bürünen, baharın ilk günlerinden itibaren ise yeşilin tüm tonlarını bünyesinde barındıran 1500 metre rakımdaki tesiste bulunan bungalov evler, çadır kamp alanı, restoran, macera parkuru ve piknik alanı ziyaretçilerine hizmet vermektedir.
Aynı zamanda ilimiz Bodrum, Antalya, Didim, Kuşadası gibi yaz tatili merkezlerine 2-3 saat uzaklıkta bulunmaktadır.


HEMEN ARA   |   WHATSAPP
Bu siteyi kullanarak, sitede çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Çerezleri sadece trafiği analiz etmek için kullanırız.    Daha Fazla Bilgi   |   Kabul Et ve Gizle