ENGLISH

REZERVASYON
Rezervasyon:

0 258 404 01 29
ÇEVREDEKİLER
 
ANTİK HAVUZ
 


Özellikle Roma İmparatorluğu Dönemi’nde tam bir sağlık konumunda olan Hierapolis antik kenti ve etrafına kurulan 15’ ten fazla hamama binlerce insan gelir ve sağlıklarına kavuşurlardı. Bugün antik havuzu meydana getiren İ.S. VII. Yüzyılda oluşan depremdir. Sütunlu caddenin yanında yer alan sivil agoraya ait ion düzeninde yapılmış olan (İ.S. I.yy) portik, bu deprem sonucunda oluşan kırık içinde meydana gelen havuzun içine yıkılmıştır.

Antik Havuz, suyun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, birçok hastalığın tedavisinde de etkilidir.

Bu konuda yapılan araştırmalara göre Antik Havuz’un suyu, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Kaynak: www.muze.gov.tr
 
 
KAYAK MERKEZİ
 


Denizli Kayak Merkezi Ege Bölgesinin en büyük Kayak Merkezi olma ünvanını elinde bulundurmaktadır, toplam 2300 Metre alan üzerine kurulu ve toplam kayak mesafesi 11 km.'dir. 2 Adet Telesiyej, 1 adet Teleski, Yürüyen Band, Cafe ve Restaurant'ın yanı sıra Kayak Takımı Kiralama ve özel aracıyla kayak merkezini ziyaret edenler için otopark mevcuttur.

Kayak Merkezi günü birlik seyahat ve eğlence konsepti üzerine kurulu olduğu için konaklama imkanımız mevcut değildir. Yeme - İçme gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz olanaklar mevcuttur. Profesyonel kayak eğitmenlerinden eğitim alabilir, kayak takımı kiralayabilirsiniz.

Kayak Merkezi, kar sporları konseptinde hizmet vermekte olduğu için mevsimsel kullanılabilecek bir tesis olma özelliği taşımaktadır. Hava koşulları ve kar yağış miktarları ile paralel olarak hizmet süresi değişen tesis için sezon süresi ortalama 3 ay sürmektedir. Kayak Merkezine Özel araçlarınız, taksi ve haftasonu kalkan servisler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
 


 
TELEFERİK
 


Denizli Kervansaray mevkiinde bulunan Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası, Denizli Terminali' ne 9 km, Denizli Tren Garı' na 9.5 km. ve Çardak Havalimanı' na ise 70 km. mesafede yer almaktadır. Tesise ulaşım Teleferik ile sağlanmaktadır.

Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası, ooğal ve taze ürünlerle hazırlanan kahvaltı restoranı, Denizli yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz Kebab Evi ve Gözleme ikramının yapıldığı Kıl Çadırı ile misafirlerini ağırlamaktadır.

Bağbaşı Kent Ormanı'ndaki teleferik ile 1400 metre rakıma çıkıp daha sonra Bağbaşı Yaylası’na ulaşacak misafirler için kıl çadırı, restoran, piknik alanı, 10 adet yöresel ürün satış merkezi, büfeler, mescid ve çadır kamp alanı bulunmaktadır. Yolcuların giriş ve çıkışlarına ait alt ve üst istasyon olmak üzere iki istasyonun bulunduğu teleferiğin alt istasyonunda 1500 metrekarelik kapalı alan, 200 metrekarelik açık teras alanı bulunmaktadır. İdari bina içerisinde büfe ve yönetim kısmı bulunurken üst istasyonda kafeterya yer almaktadır.
 


 
TRAVERTENLER
 


Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır.

Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol kat etmektedir.

Kaynaktan çıkan 35.6 0C sıcaklığında, içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbon monoksit uçarak kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır. Çökelti ilk etapta jel halindedir. Reaksiyon kimyasal olarak; Ca(HCO3)+O2 CaCO+CO2+CO+H2O şeklindedir. Kat kat havuzcuklarında ve kat kat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir.

Kaynak: http://www.pamukkale.gov.tr
 


 
KIRMIZI SU
 


Pamukkale'de travertenlerin beyaz kalmasını sağlayan ''beyaz suyun'' eklem ağrılarına, kadın hastalıklarına iyi geldiği, Karahayıt bölgesindede çıkan demir miktarı yüksek ''kırmızı suyun'' da romatizmal hastalıklar için faydalı olduğu ve bazı fiziksel yaraları kapattığı bilinmektedir.

Termal sularda soğuktan sıcağa, sıcaktan soğuğa giriş yapıldığında kan dolaşımı hızlanmaktadır. Kırmızı suyun özellikle termal turizmde romatizmal hastalıklara, eklem ağrılarına çok iyi geldiği kanıtlanmış ve Sağlık Bakanlığı tarafından belgelenmiştir. Hem beyaz hem kırmızı suyun bir arada bulunabildiği tek bölge ise Karahayıt bölgesidir.

Karahayıt'ta bulunan kırmızı su ve kırmızı traverten çökeltmesinden çıkan sudaki demir, daha sonra travertenleri boyamakta ve kırmızı renk vermktedir. Pamukkale'deki termal su ise Karahayıt'takine göre daha genç ve içindeki demir miktarı daha azdır, bu nedenle traventerlerde oluşan çökmenin rengi beyazdır. Her iki termal suyun içinde de kalsiyum, magnezyum, bikarbonat ve sülfatlı mineraller bulunmaktadır. Karahayıt'taki suyun sıcaklığı, demiri ve içindeki çözünmüş madde miktarı diğerine göre daha fazladır.

 
 
HİERAPOLİS
 


Çaldağı’nın güney eteklerinden gelen kalsiyum oksit içeren suların oluşturduğu görkemli beyaz travertenler ve geç Helenistik ve erken Hıristiyanlık dönemlerine ait kalıntılar içeren Hierapolis arkeolojik kenti, antik çağlardan bugüne kadar ulaşan en çarpıcı merkezlerden biridir. Denizli’ye 2 km. uzaklıkta bulunan bu alan, ayrıca çok çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılan şifalı suları ile de ünlüdür.

Antik kentin M.Ö. II. yüzyılda Bergama krallarından II. Eumenes tarafından kurulduğu, adını ise Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşi Heira’dan aldığı sanılmaktadır. Eski kaynaklara göre metal ve taş işlemeciliği, dokuma kumaşları ile ünlü olan kent, Büyük Konstantin döneminde Frigya bölgesinin başkentliğini yapmış, Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olmuştur. Bu özellikleri ile alan UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Kaynak: http://www.kulturvarliklari.gov.tr
 
 
KAKLIK
 


Denizli-Afyon karayolunun kenarında bulunan Kaklık Mağarası , Büyük Menderes nehrinin önemli bir kolu Çürüksu çayının , Kaklık kasabasının kuzey ve batısında oluşturduğu geniş alüvüyon ovanın kuzeyinde yer alır. Mağara , yüksek dağları oluşturan kayaların, ovada kaybolduğu yerde gelişmiştir.

Kaklık Mağarası damlataşı, sarkıtları ve dikitleriyle süslü olup,Pamukkalede bulunan travertenlere benzer ,traverten basamaklarıyla eşine rastlanmaz güzellikte olup, Küçük Pamukkale veya Mağara Pamukkale olarak adlandırılmaktadır. Mağara içerisinde bol miktarda termal su bulunmaktadır.Berrak,renksiz ve kükürt kokulu olan bu su varlığı bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Kaynak: http://yigm.kulturturizm.gov.tr
 
 
LAODİKYA
 


Laodikeia Antik Kenti, Denizli İli'nin 6 km. kuzeyinde yer almaktadır. Helenistik kent, M.Ö. 3. yy.'ın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulmuştur. M.Ö. 130/129 yılında ise bölge tamamen Roma'ya bağlanmıştır. Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine sahip olan kent, Erken Bizans Dönemi'nde metropollük seviyesinde dini bir merkez haline gelmiştir.

Laodikeia'da yapılan kazı çalışmaları, Erken Kalkolitik Dönem (Bakır Çağı, M.Ö. 5500'den M.S. 7. yy.'a kadar) kesintisiz yerleşimlerin varlığını ortaya koymuştur. Laodikeia, önemli arkeolojik kalıntılara sahiptir. Yaklaşık 5 kilometrekarelik alana yayılan Laodikeia'nın önemli ve günümüze kadar gelebilen yapıları içinde; Anadolu'nun en büyük stadyumu, 2 tiyatrosu, 4 hamam kompleksi, 5 agorası, 5 nymphaeumu, 2 anıtsal giriş kapısı, Bouleuterionu, tapınakları, Peristylli evleri, Latrina, kiliseleri ve anıtsal caddeleri sayılabilir.

Kaynak: http://www.kulturvarliklari.gov.tr
 


 
Bu siteyi kullanarak, sitede çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Çerezleri sadece trafiği analiz etmek için kullanırız.    Daha Fazla Bilgi   |   Kabul Et ve Gizle
 
E - BÜLTEN
 
Kampanyalar, özel indirimler ve haber bültenlerini almak için e-bültene kayıt
olabilirsiniz. Kaydolarak gizlilik politikamızı kabul etmiş olursunuz, ancak istediğiniz zaman vazgeçebilirsiniz.


  veya  

Paylaşmış olduğum bilgilerin Herakles Termal Otel güvencesinde, incelediğim ve kabul ettiğim Gizlilik Politikası'na , Genel Aydınlatma Metni'ne ve yasalara uygun şekilde saklanarak işlenmesini, paylaşılmasını ve kullanım amacına bağlı olarak aktarılmasını kabul edip onaylıyorum.

Kişisel veri paylaşımı ve iletişim izni 'ni okuduğumu ve Herakles Termal Otel'in verdiğim iletişim bilgilerim üzerinden tarafıma satış, pazarlama ve benzer amaçlı her türlü iletişim mesajlarını göndermesini onaylıyorum.